![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
KONST / Litografier / Färglitografi 7437080
*
nr 743 7080
Oskar Bergman
(1879-1963), Sverige
Färglitografi , Oskar Bergman (1879-1963), 67/350 mm: 31x43
Oskar Bergman, född 1879 i Stockholm, död 1963, svensk målare och etsare.
Följerätt
Utrop:
500 kr
Såld:
750 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 februari 2012
kl 19:20:53
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/2 15:33:28
1
100 kr
25/2 00:00:44
2
250 kr
27/2 13:03:15
3
300 kr
27/2 15:32:52
4
650 kr
27/2 17:42:14
5
600 kr
27/2 19:12:14
6
Vinnande bud
27/2 19:15:50
5
750 kr
27/2 19:19:40
6
justering av budtak
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Oskar Bergman
Oskar Bergman, född 1879 i Stockholm, död 1963, svensk målare och etsare.
Läs mer om Oskar Bergman
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad oskar bergman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
5020 Färglitografi
Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, n..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:47
-
5142 Färglitografi
Gunnar von Gegerfelt (1926 - 2012), Sverige. Utsik..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:08
-
4186 Färglitografi
Kejsar Calle Sunesson (f. 1926), Sverige. Brudpar...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:52
-
6007 Färglitografi
Lars Eklind. Signerad, numrerad 50/100, daterad -5..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:55
-
5005 Färglitografi
Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Soldag på N..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:37
-
5059 Färglitografi
Timo Solin (f. 1947), Sverige. Signerad, daterad 1..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:25
*
Oskar Bergman
Oskar Bergman, född 1879 i Stockholm, död 1963, svensk målare och etsare.
Läs mer om Grafik
Läs mer om Oskar Bergman
nr 743 7080
Oskar Bergman
(1879-1963), Sverige
Färglitografi , Oskar Bergman (1879-1963), 67/350 mm: 31x43
Oskar Bergman, född 1879 i Stockholm, död 1963, svensk målare och etsare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 500 kr |
Såld: | 750 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 februari 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
23/2 15:33:28 | 1 | 100 kr |
25/2 00:00:44 | 2 | 250 kr |
27/2 13:03:15 | 3 | 300 kr |
27/2 15:32:52 | 4 | 650 kr |
27/2 17:42:14 | 5 | 600 kr |
27/2 19:12:14 | 6 | Vinnande bud |
27/2 19:15:50 | 5 | 750 kr |
27/2 19:19:40 | 6 | justering av budtak |
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.![](/tema/themes/{7D72AADE-6D92-4999-AD32-DDDAAE47E348}_183x97.jpg)
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
Oskar Bergman
Oskar Bergman, född 1879 i Stockholm, död 1963, svensk mÃ¥lare och etsare.Läs mer om Oskar Bergman
![bakg](/images/module/fadebakg.jpg)
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik litografi litografier litografiskt blad oskar bergman svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
5020 Färglitografi
Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, n..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:47 -
5142 Färglitografi
Gunnar von Gegerfelt (1926 - 2012), Sverige. Utsik..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:08 -
4186 Färglitografi
Kejsar Calle Sunesson (f. 1926), Sverige. Brudpar...//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:52
-
6007 Färglitografi
Lars Eklind. Signerad, numrerad 50/100, daterad -5..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:55 -
5005 Färglitografi
Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Soldag på N..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:37 -
5059 Färglitografi
Timo Solin (f. 1947), Sverige. Signerad, daterad 1..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:25